خبر خوش برای زوجین نابارور، درمان بیمار با پزشکی شخصی

به گزارش تنها پیامک، به گزارش خبرنگاران، سهیلا انصاری پور، با اشاره به اینکه پزشکی شخصی تحول عظیم در حوزه جنبه های مختلف سلامت شامل پیشگیری، تشخیص و درمان بر اساس یافته های مولکولی ژنتیکی هر فرد است، اضافه کرد: در این روش افراد، سرویس پزشکی متناسب با ژنتیک خود دریافت می نمایند.

خبر خوش برای زوجین نابارور، درمان بیمار با پزشکی شخصی

وی در آستانه برگزاری سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران در ارتباط با پزشکی شخص محور یا پزشکی شخصی در نازایی و IVF اظهارداشت: فارماکوژنومیکس یک روش نوید بخش و نوین در حوزه پزشکی امروزی است و در واقع این شیوه تحول عظیم در حوزه جنبه های مختلف سلامت شامل پیشگیری، تشخیص و درمان بر اساس یافته های مولکولی ژنتیکی هر فرد است.

انصاری پور اضافه نمود: این رویکرد تحت عنوان پزشکی ژنومی نیز گفته می گردد و در این روش افراد، سرویس پزشکی متناسب با ژنتیک خود دریافت می نمایند. همچنین یکی از مهم ترین زمینه های ورود پزشکی شخصی در نازایی در واقع اشتراک و عبور آن از آزمایشگاه IVF به منظور پیشگیری از بسیاری از بیماری های ژنتیکی به یاری تکنیک PGDاست؛ اگرچه امروزه انجام IVF کمتر بدین منظور بکار می رود.

دبیر علمی بخش زنان، نازایی و ناباروری سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران ادامه داد: بر اساس اطلاعات مرکز کنترل بیماری ها در آمریکا (CDC) سالیانه 150 هزار تولد در آمریکا با نقائص تولد بدنیا می آیند که از این بین 20 درصد یا 30 هزارمورد مادرزادی هستند و به نوعی توسط IVF وPGD قابل کنترل اند.

انصاری پور با اشاره به اینکه با یاری IVF می توان موتاسیون ژنتیکی فرد مشکوک را توسط تکنیک های پیشرفته میکرواری شناسایی و با انتخاب جنین سالم از انتقال بیماری به نسل بعدی جلوگیری کرد، گفت: در مقابل ژن تراپی درمان فرد مبتلا را امکان پذیر می کند.

وی اضافه نمود: مثال دیگر پزشکی فرادقیق (precision medicine) معرفی روش PGS یا غربالگری ژنتیکی جنین در موارد شکست مکرر IVF و یا سقط مکرر به منظور افزایش احتمال بارداری و کاهش رخداد سقط مجدد است. در این تکنیک با انتخاب جنین سالم از لحاظ تعداد کروموزوم ها، احتمال بارداری موفق افزایش می یابد. اگرچه هنوز در مورد انجام روتین آن توافق نظر وجود ندارد.

دبیر علمی بخش زنان، نازایی و ناباروری سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران، گفت: کاربرد دیگر پزشکی شخصی در نازایی، سعی در شناسایی پلی مورفیسم های مختلف ژنی رسپتور گنادوتروپینی در احتمال پاسخ های ضعیف و یا شدید تخمدان به تحریک هورمونی است.

انصاری پور اضافه نمود: کاربرد دیگر این روش استفاده از رویکرد درمان اختصاصی (individualized medicine) در درمان بیماران است نکته قابل توجه این بوده که بین درمان اختصاصی (individualized medicine) و پزشکی فرادقیق (precision medicine) تفاوت ها و شباهت هایی وجود دارند و اصولا این دو واژه یکسان نیستند.

وی گفت: در حال حاضر بااستفاده از بیومارکرهایی مانند AMH در مشخص دوز مورد احتیاج گنادوتروپین برای تحریک تخمدان استفاده می گردد. مطالعات مختلف برای پیشگویی پاسخ تخمدان به دوز های ثابت و individualized گنادوتروپین طراحی شده است.

دبیر علمی بخش زنان، نازایی و ناباروری سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران، مثال دیگر طراحی پزشکی شخص محور، مشخص بازه زمانی گیرندگی اندومتر در سیکل های IVF برای افزایش احتمال لانه گزینی بر اساس ژنومیکس اندومتر است. در این تکنیک برای هر بیمار زمان مناسب انتقال جنین مشخص و جنین در زمان حداکثر بیان ژن های receptivity منتقل می گردد.

انصاری پور اظهارداشت: سندرم تخمدان پلی سیستیک یکی از شایع ترین اختلالات غددی در خانم ها محسوب می گردد و با عوارض متعدد کوتاه مدت و دراز مدت همراه است. علیرغم معرفی کرایتریای تشخیصی روتردام، به دلیل بروز آن با تظاهرات مختلف، کوشش در جهت شناسایی بیومارکر مولکولی با حساسیت و ویژگی بالا برای رد و تشخیص صحیح این سندرم ضروری است.

وی گفت: از طرفی شناسایی پلی مورفیسم های ژنی مختلف در مشخص ارتباط این سندرم با احتمال بروز عوارضی مانند سقط مکرر و دیابت و...، یاری نماینده است.

انصاری پور اضافه نمود: علاوه بر انتخاب جنین سالم بر اساس تست های ژنتیکی، دیگر روش های مولکولی مانند تست های پروتئومیکس، متابولومیکس محیط کشت جنین در انتخاب جنین سالم یاری می نماید. هتروژنی یا ناهمگونی بیماران نشان از بر هم کنش فاکتورهای مختلف زنتیکی و محیطی در تظاهرات بیماری می نماید و لذا بیماران را به گروه های مختلف جهت انتخاب مناسب ترین و بهترین درمان،تقسیم می نمایند. از مصادیق کاربرد individualized medicine در طب نازایی که مبتنی بر استفاده از یک روش تشخیصی و یا درمانی بر اساس ویژگی های هر بیمار و نه انتخاب یک روش واحد برای همه بیماران است.

وی بیان داشت: انتخاب دوز داروهای تحریک تخمک گذاری، تعداد انتقال جنین مناسب برای هر بیمار، انتخاب روش انتقال جنین و انتقال فریز برای همه یا خیر و یا جنین بلاستوسیست برای همه یا خیر و دیگر روش های انتخابی در تست های تشخیصی و درمانی است.

دبیر علمی بخش زنان، نازایی و ناباروری سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران، گفت: در سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی (24 تا 26 بهمن ماه 97) سعی بر آن داریم تا با حضور اساتید و فرهیختگان خارجی و داخلی مطالب روز این حوزه را به بحث و آنالیز بپردازیم.

سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران توسط مرکز تحقیقات پزشکی شخصی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) و با همکاری سایر دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور با محوریت سرطان، بیماری های قلب و عروق، نازایی و ناباروری، 24 تا 26 بهمن 97 در مرکز همایش های بین المللی صدرا برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 96

به "خبر خوش برای زوجین نابارور، درمان بیمار با پزشکی شخصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش برای زوجین نابارور، درمان بیمار با پزشکی شخصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید