رستورانی که از دست مشتری هایش فرار می نماید!

به گزارش تنها پیامک، یکی از جذابیتی های سفر، غذاست و یکی از چیز هایی که به رستوران ها اعتبار می دهد شلوغ بودنشان است؛ البته نه همواره! برخی رستوران ها هم وجود دارند که همه سعیشان را می نمایند که مشتری کمتری داشته باشند، شرایط رزرو را سخت می نمایند، غذا و سرویس را گران می نمایند و برخی وقت ها خود رستوران را جا به جا می نمایند تا دست مردم به آن ها نرسد؛ نمونه اش، همین رستوران کوکس!

رستورانی که از دست مشتری هایش فرار می نماید!

غذا خوردن در کوکس ستاره دار میشلین همواره چیزی شبیه به سفر بوده است. برای رسیدن به آنجا، ابتدا باید به جزایر فارو پرواز کنید؛ مجمع الجزایر ناهموار دانمارکی نیمه خودمختار در 200 مایلی شمال اسکاتلند در اقیانوس اطلس شمالی سرد. پس از ورود به کشور، در امتداد جاده های باریکی که از منظره های فیلم ارباب حلقه ها و به وسیله یک تونل زیردریایی به لبه خلوت دریاچه لیناواتن می روید. از آنجا، باید ماشین خود را رها کنید و راستا را ادامه دهید. بعد باید از یک صخره بالا بروید تا به مقصد نهایی خود برسید: یک خانه چوبی تک افتاده که دورافتاده ترین رستوران و غذاخوری دنیا را در خود جای داده است.

اگر این راستا به نظرتان چندان هیجان انگیز نیست، نظرتان شبیه نظر سرآشپز رستوران است، چون چند ماه پیش پول آندریاس زیسکا، 1300 مایل به سمت غرب به نقطه ای در 200 مایلی بالای دایره قطب شمال پرواز کرد تا کوکس را از دانمارک به گرین لند ببرد. برای دو تابستان آینده، این رستوران در کوکس در جایی مستقر خواهد بود که برای رسیدن به آن باید 40 دقیقه در یک خلیج یخ زده پارو بزنید!

رستوران کوکس از 2018 که در جزایر فارو پایه گذاری شد بنا داشت که همواره یک مکان موقت باشد. حالا خانه ای که برای این رستوران پیدا شده آنطور که زیسکا سر آشپز رستوران می گوید در سال 1741 ساخته شده بود و سقف های آن حدود 2 متر ارتفاع دارد. فکر نمی کنم کشاورزانی که این خانه را ساختند هرگز فکر می کردند از آن بعنوان رستوران استفاده گردد..

اما حتی پس از یافتن یک قطعه زمین، موانع اداری، نگرانی های سازمان های زیست محیطی و انبوهی از موانع دیگر مانع از آغاز ساخت و ساز آن ها شد. زیسکا می گوید: چهار سال گذشته و ما هنوز مجوز ساخت رستوران نو را نگرفته ایم.

این رستوران با گنجایش 30 مهمان، از اواسط ژوئن تا اواسط سپتامبر - خرداد تا شهریور - در سال های 2022 و 2023 باز می گردد. بیشتر میز های رستوران از قبل رزرو شده است، اما تعداد معدودی از آن ها از مارس - فروردین - برای فروش باز می گردد.

شاید بپرسید وسط برف و یخ گرین لند مواد غذایی لازم برای آشپزی از کجا می آید. زیسکا هم همین موضوع را مورد اشاره می دهد و می گوید دانمارک و گرین لند سرزمین های سرد و خشکی هستند، اما ما بعنوان شهروند به این مساله عادت داریم. مواد غذایی که در این رستوران بی قرار و در حال جابهجایی استفاده می گردد اغلب همان مواد غذایی است که در منطقه ها شمالی مورد استفاده قرار می گیرد. به علت نگرانی های محیط زیستی در خصوص حمل و نقل دریایی کوشش می گردد از استفاده از مواد غذایی که متعلق به این منطقه نیستند خودداری گردد بنابراین شما نه تن ها باید برای غذاخوردن در کوکس تا حوالی قطب شمال سفر کنید، راستای را پیاده روی کنید، از یک تونل زیردریایی بگذرید، از یک صخره بالا بروید و 40 دقیقه در میان یخ ها پارو بزنید، در آخر هم نمی توانید هر چیزی که دلتان خواست را سفارش دهید. از سبزیجات خبری نیست، چون باد های شمالی اجازه رشد سبزی را در این منطقه نمی دهند. صدف ها هم وارداتی است و مردم این منطقه از صدف هایی که صید می نمایند تغذیه نمی نمایند. پس چه چیزی می تواند روی میز شما باشد؟ ماهی کاد، نهنگ، تخم مرغ دریایی و گوشت بره که در هوای سرد شمالی نمک سود و خشک شده است.

حالا که تا اینجا آمدید، بعد از خوردن نهنگ و گوشت قرمز خشک، می توانید دسر سفارش دهید. فقط ذغال اخته و کاهوی دریایی موجود است!

با این حال سفر برای خوردن غذای میشلین در سرزمین های شمالی فرصتی است برای کشف یک منظره آشپزی نو که ماجراجویی گرین لند را هیجان انگیز می نماید. زسکا امیدوار است با تعدادی از کشاورزانی که به لطف تغییرات آب و هوایی، اکنون می توانند در جنوب گرین لند سبزیجات پرورش دهند، رابطه برقرار کند و انتظار دارد غذا های دریایی با همان کیفیت بالایی که به آن عادت نموده است در همسایگی قطب شمال سرو گردد.

پی نوشت: ستاره میشلن یک نظام رتبه بندی دنیای رستوران هاست که بندرت به رستوران های محلی داده می گردد. این ستاره و ثبت نام رستوران با عنوان میشلن در لیستی که به همین نام منتشر می گردد رستوران را در بالاترین درجه کیفی نسبت به دیگر رستوران ها قرار می دهد. ارزیابی تیم میشلن برای لیست کردن رستوران ها بصورت مخفی انجام می گردد و رتبه بعدی آن با اهدای یک، دو و سه ستاره به رستوران در لیست میشلن که سالانه منتشر می گردد اعلام می گردد.

منبع: ایسنا

منبع: فرارو
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2557

به "رستورانی که از دست مشتری هایش فرار می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رستورانی که از دست مشتری هایش فرار می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید