ستاره دنباله دار، مهمان ناخوانده منظومه شمسی

به گزارش تنها پیامک، تحقیقات بیش تر نشان داد جسمی که چنان مسافت دوری را پیموده عجیب است که تا این حد آشنا باشد. محققان دریافتند که این جسم سرخ فام است و هسته سختی به قطر یک کیلومتر دارد.

ستاره دنباله دار، مهمان ناخوانده منظومه شمسی

دانش مندان می گویند ستاره دنباله دار میان ستاره ای که از منظومه شمسی سر درآورده پدیده ای کاملاً جدید، اما بسیار آشناست. پژوهش گران این شیی فضایی که 2آی/بوریسوف نام گرفته را آنالیز نموده اند و می گویند می تواند فهم ما را از دنیا پیرامون مان دگرگون کند.

مدت ها دانشمندان تصور می کردند فاصله های میان ستاره ها ممکن است پر از ستاره های دنباله دار و سیارک هایی باشد که از منظومه های سیاره ای خودشان به بیرون پرتاب شده اند. ستاره شناسان حدس می زدند این اجسام سر راه شان ممکن است از منظومه شمسی عبور نمایند و شاید بتوانیم آن ها را رصد کنیم و متوجه حضورشان بشویم.

اولین این اجسام اوموآموآ بود که دانشمندان آن را دو سال پیش دیدند و مطمئن شدند اجسام میان ستاره ای وجود دارند. از آن موقع تا کنون به امید این که یک جسم میان ستاره ای دیگر نیز به منظومه ما سر بزند آسمان را رصد نموده اند.

حالا ستاره شناسان می دانند که 2 آی/بوریسوف دومین این گونه اجسام فضایی است که تا به حال دیده اند و البته در نوع خود اولین است، یعنی ستاره ای دنباله دار است که از جایی به کلی بیگانه به فضای منظومه شمسی ما وارد شده است.

پژوهش گران برای این که مکان این ستاره را در آسمان پیدا نمایند برنامه رایانه ای خاصی ساخته اند که اطلاعات ستاره های دنباله دار جدید را آنالیز می نماید تا به طور اتوماتیک موارد جدید را شناسایی کند.

در ماه سپتامبر این برنامه توانست چنین کاری انجام دهد و هشدار داد که یک جسم فضایی میان ستاره ای را تشخیص داده است. پیوتر گوتزیک از دانشگاه یاگیلونیا که سرپرستی مطالعه جدیدی در خصوص این جسم را بر عهده دارد، گفت: این برنامه را فقط برای این منظور نوشتیم و واقعاً امیدوار بودیم روزی این پیغام را دریافت کنیم. فقط زمان اش را نمی دانستیم.

عکس هایی که پژوهش گران توانستند در عرض دو روز بگیرند به آن ها دید خوبی نسبت به این جسم فضایی داد و بدین ترتیب آنان توانستند با اطمینان اعلام نمایند این جسم فضایی اولین ستاره دنباله داری است که از منظومه سیاره ای دیگری به دیدار ما آمده است.

میشال دراهوس از دانشگاه یاگیلونیا که مشترکاً با گوتزیک سرپرستی این مطالعه را به عهده داشته گفت: بلافاصله متوجه آن دُم و پدشش گازی آشنایی شدیم که در اطراف اوموآموآ ندیده بودیم. این خیلی جالب است، چون به این معناست که این مسافر جدید یکی از آن ستاره های دنباله دار است که واقعاً میان ستاره ای است، از آن افسانه ای ها که تا به حال کسی ندیده است.

تحقیقات بیش تر نشان داد جسمی که چنان مسافت دوری را پیموده عجیب است که تا این حد آشنا باشد. محققان دریافتند که این جسم سرخ فام است و هسته سختی به قطر یک کیلومتر دارد.

گوتزیگ گفت: هر برداشتی که می خواهید از این حرفم بکنید، اما بر اساس ویژگی های اولیه ای که در این جسم فضایی دیده ایم به نظر می رسد نمی توان آن را از ستاره های دنباله داری که مال خود منظومه شمسی هستند تمیز داد.

پژوهش گران حالا دیگر می توانند به رصد کردن این جسم فضایی ادامه دهند و هرچه تصویرش واضح تر گردد اطلاعات بیش تری از آن به دست آورند.

واکلاو وانیاک از دانشگاه یاگیلونیا و از پژوهش گران این مطالعه گفت: این ستاره دنباله دار هنوز دارد از درخشش صبح گاهی خورشید خارج و کم کم پرنورتر می گردد. این جسم فضایی ماه ها قابل رؤیت خواهد بود و همین باعث می گردد به آینده خوش بین باشیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 458

به "ستاره دنباله دار، مهمان ناخوانده منظومه شمسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره دنباله دار، مهمان ناخوانده منظومه شمسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید