ضعف نظارت و جولان دلالان در بازار کالاهای اساسی

به گزارش تنها پیامک، قیمت گوشت قرمز که طی هفته های گذشته فرایند افزایشی یافته بود همچنان به سیر صعودی خود ادامه داد.

ضعف نظارت و جولان دلالان در بازار کالاهای اساسی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، قیمت برخی کالا های اساسی طی روز های اخیر دچار نوسان شده و به نظر می رسد در ضعف نظارت و جولان دلالان ریشه دارد.

از هفته گذشته خبر هایی درباره تحرکات قیمتی برخی اقلام مصرفی مطرح شد. قیمت گوشت قرمز که طی هفته های گذشته فرایند افزایشی یافته بود همچنان به سیر صعودی خود ادامه داد به طوری که قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی بین 140 تا 148 هزار تومان، راسته گوسفندی بین 145 تا 148 هزار تومان، سردست گوسفندی بین 139 تا 148 هزار تومان، ران گوسفندی بین 160 تا 179 هزار تومان و ران گوساله بین 165 تا 179 هزار تومان رسید.

تخم مرغ هم در حالی که قیمت مصوب 43 هزار تومان دارد، در بازار بین 43 تا 60 هزار تومان فروخته می گردد.

از بازار جوجه یکروزه هم خبر می رسد که قیمت ها افزایش یافته و به 10 هزار تومان در هر قطعه رسیده است. در این زمینه حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران با انتقاد از نابسامانی ها در بازار به خبرگزاری مهر گفت: متأسفانه قیمت جوجه همچنان برای رأس حدود چهار هزارتومان بالاتر از نرخ مصوب هم به فروش می رسد و پیگیری های ما برای حل این چالش هنوز به نتیجه نرسیده است.

سهل انگاری دستگاه های نظارتی

یکی از بهانه های مطرح شده برای توجیه افزایش قیمت ها، ماجرای حذف دلار 4200 تومانی برای نهاده های تولید است، اما مسئولان بار ها تأکید کرده اند چنین طرحی هنوز اجرایی نشده و تا کنون ارز ترجیحی این اقلام اساسی تخصیص یافته است. مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران هم در این مورد گفت: تخصیص ارز 4200 تومانی به نهاده های دامی همچنان ادامه دارد.

اسدالله نژاد افزود: در این شرایط به نظر می رسد پای سودجویی دلالان در کار است لذا ضروری است نهاد های نظارتی عریض و طویلی که در کشور وجود دارند با قدرت ورود کنند، اما چنین اهتمامی مشاهده نمی گردد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران به خبرگزاری مهر در این مورد اظهار کرد: متأسفانه اراده لازم بر برخورد با واحد های مرغ مادر متخلف و دلال بازی موجود در بازار جوجه وجود ندارد. متأسفانه در این زمینه با یک دو قطبی روبرو هستیم و همان قدر که روی تولیدکنندگان مرغ فشار وجود دارد، بازار جوجه کاملاً رها شده و دستگاه های نظارتی از جمله سازمان حمایت هیچ نظارتی بر بازار این نهاده ندارند و اراده ای برای کنترل قیمت جوجه که نقش مهمی بر قیمت تمام شده مرغ دارد، وجود ندارد.

توجیه گرانی گوشت

درمورد افزایش قیمت گوشت قرمز هم برخی اتحادیه ها بهانه کمبود نهاده دولتی را مطرح می کنند و معتقدند قیمت این ماده مصرفی به اندازه سایر کالا ها زیاد نشده است.

فضل خرم، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران با اشاره به قیمت نهاده های دامی به ایسنا گفت: اینکه قیمت گوشت امروز کیلویی 130 تا 140 هزار تومان است به دلیل سرکوب قیمت هاست. قیمت گوشت با توجه به افزایش هزینه های تولید باید کیلویی 170 تا 180 هزار تومان باشد تا تولیدکننده حداقل ضرر نکند.

در حالی که مسئولان از تخصیص ارز ترجیحی نهاده ها خبر می دهند به نظر می رسد این قبیل گرانی ها به ضعف نظارت بازمی گردد. مسئله ای که منحصر به مواد غذایی نیست و در حوزه های دیگری هم وجود دارد. علیرضا نیک آئین، رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران با انتقاد از اینکه چرا هیچ نظارتی بر روی فروش قطعات یدکی خودرو صورت نمی گیرد، به خبرگزاری تسنیم می گوید که هر روز مصرف کننده با رشد قیمت ها روبه رو است و کسی هم پاسخگو نیست.

در این بین نهاد های متولی از جمله ستاد تنظیم بازار و سازمان تعزیرات حکومتی باید در میدان حاضر باشند و اجازه افزایش قیمت های غیرمنطقی را ندهند، اما معلوم نیست این روز ها کجا هستند؟

ظاهرا یکی از ریشه های مسائل به آشفتگی های پیش آمده در مجموعه های نظارتی وزارت صمت بازمی گردد که در اثر تغییرات ساختاری تازه در وزارتخانه رخ داده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2145

به "ضعف نظارت و جولان دلالان در بازار کالاهای اساسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضعف نظارت و جولان دلالان در بازار کالاهای اساسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید