گسترش جنبش ضد ماسک در اروپا

به گزارش تنها پیامک، در میانه ترس در خصوص موج دوم شیوع کرونا در اروپا، صد ها نفر در روز یکشنبه در مادرید، پایتخت اسپانیا و بروکسل، پایتخت بلژیک گرد هم آمدند تا نسبت به اجباری بودن پوشیدن ماسک و سایر محدودیت ها در این دو کشور اعتراض نمایند.

گسترش جنبش ضد ماسک در اروپا

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش شهفرایند به نقل از هفته نامه نیوزویک، اعتراضات در این دو کشور در حالی صورت می گیرد که چهار روز متوالی از یازدهم تا چهاردهم آگوست موارد ابتلای روزانه به کرونا در اروپا فرایند افزایشی داشته و تعداد کل مبتلایان در این قاره به بیش از 3,7 میلیون نفر رسیده است. براساس آخرین گزارش های سازمان بهداشت دنیای نیز از هفته شروعین سیزدهم جولای تا هفته منتهی به سوم آگوست، به مدت چهار هفته متوالی، فرایند ابتلا به کرونا در اروپا افزایشی بوده است.

اعتراضات در مادرید و بروکسل جدیدترین اعتراض به اجباری بودن ماسک و محدودیت ها در ماه جاری در اروپاست. پیش از این بریتانیا، آلمان و فرانسه هم شاهد اعتراض های ضد پوشیدن ماسک بوده اند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده که روز یکشنبه صد ها اسپانیایی با تشویق و دادن شعار آزادی در مادرید اعتراض خود را ابراز کردند. آن ها علامت هایی را هم در دست داشتند که روی آن نوشته بود: ویروسی وجود ندارد و ماسک آدم را می کشد و ما نمی ترسیم.

در همین حال در بروکسل، جمعیتی بالغ بر 200 نفر روز یکشنبه گرد هم جمع شده بودند و علیه پوشیدن اجباری ماسک و سایر محدودیت ها اعتراض کردند. آن ها نیز پلاکارد هایی در دست داشتند که روی آن ها نوشته بود: سیرک کرونا و این بدن خودم است، انتخاب با من است.

اعتراضات در اسپانیا دو روز پس از آن صورت می گیرد که محدودیت هایی در این کشور اعلام شد؛ ازجمله بسته شدن کلوب های شبانه و ممنوعیت کشیدن سیگار در مکان های عمومی در صورتی که فاصله افراد کمتر از 2 متر باشد.

معترضان در مادرید در حالی گرد هم جمع شده بودند که بسیاری از آن ها ماسک بر صورت نداشتند، در حالی که پوشیدن ماسک در مکان های عمومی در سراسر این کشور اجباری اعلام شده است. یکی از معترضان در مادرید، مردی پنجاه وهشت ساله و اهل زاراگوزا است. او ادعا می نماید که دولت ها در سراسر دنیا در خصوص تعداد مبتلایان اغراق می نمایند تا آزادی های مردمی را بگیرند.

او به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است: آن ها دارند ما را مجبور می نمایند که ماسک بپوشیم. آن ها ما را مجبور می نمایند که در خانه بمانیم و عملا زندانی باشیم. بسیار واضح است که آن ها با دروغ در خصوص شیوع ویروس ما را فریب می دهند. همه این ها دروغ است.

گزارش ها و تصویر هایی که از بروکسل منتشر شده نیز نشان می دهد که بعضی از معترضان در آنجا نیز ماسک نپوشیده بودند. در بروکسل نیز پوشیدن ماسک اجباری است. ماه گذشته بلژیک در حال بازگشایی شرایط بود که با افزایش دوباره مبتلایان این کار را متوقف کرد و پوشیدن ماسک نیز برای همه مشتریان در مغازه ها و رستوران ها و بار ها اجباری شد.

یکی از افراد معترض در بروکسل با پوشیدن یک کت نارنجی پلاکاردی را در دست داشت که روی آن نوشته بود برای موج دوم آماده ایم، در حالی که معترض دیگری هم تی شرتی بر تن داشت که روی آن نوشته بود: نه به این پوشش.

درخواست برای اعتراض در بروکسل که چند روز پیش از رسانه های مجازی شروع شد، همزمان با فراخوان استعفای مارک ون رنست، ویروس شناس بلژیکی و رئیس آزمایشگاه کووید-19 در دانشگاه لووِن بود. این ویروس شناس عضوی از متخصصان سلامت کشور است که در خصوص شیوع کرونا به دولت توصیه هایی ارایه می دهد.

در اوایل ماه جولای، ون رنست، به شبکه رادیو1 بلژیک گفت: با نگاهی به آخرین آمار ها و موارد اخیر ابتلا به کرونا به راحتی متوجه می شوید که ما در ابتدای موج دوم کرونا قرار داریم. در زمان آن مصاحبه، رویترز اعلام نموده بود که آمار مبتلایان در بلژیک در یک هفته گذشته 32 درصد افزایش داشته است.

یکی از زنان معترض در اعتراض روز یکشنبه به شبکه آر تی بی اف تلویزیون بلژیک گفت: هدف نهایی این داستان ها واکسیناسیون است و همه ما می دانیم که ویروس شناسانی که در تلویزیون ظاهر می شوند، پاکت های دارویی کوچکی را از آزمایشگاه های داروسازی دریافت می نمایند.

در اوایل ماه جاری در مرکز لندن، عده ای از مردم به راهپیمایی ضد ماسک پیوستند و ده ها تن از آن ها پلاکارد هایی در دست داشتند که روی آن ها نوشته بود: واقعیت جدید را متوقف کنید، جان آدم ها را نجات دهید، آزادی در برابر ترس و ماسک پوزه بند است. این معترضان با در دست داشتن این پلاکارد ها به سمت خیابان داونینگ، دفتر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا حرکت می کردند.

یکی از این معترضان به خبرگزاری آلمانی روپتلی گفته است: من نمی دانم که این کشور با وجود این ماسک های اجباری به کدام سمت حرکت می نماید. این بدن من است. من خودم پرستار بوده ام، یک پرستار بخش درمانی و یکی از چیز هایی که به عنوان یک پرستار درمانی آموخته ام، این است که هیچ کس نمی تواند بدون رضایت هیچ فردی چیزی را به بدن او تحمیل کند و این مصداق اِعمال زور و به لحاظ قانونی جرم است.

همچنین در اوایل ماه جاری، حدود 20 هزار نفر از مردم آلمان در برلین گردهم آمدند تا علیه اقدامات و محدودیت های اِعمال شده از طریق دولت اعتراض نمایند. اقداماتی که باعث محدودیت در سفر های داخلی شده و پوشیدن ماسک را برای بچه ها در همه زمان در بعضی از بخش های اروپا اجباری نموده است.

در گزارش خبرگزاری آلمان، دویچه وله آمده که مردم معترض فریاد می زدند: ما خودمان موج دومیم! و مقاومت مقاومت.

از سوی دیگر به نظر می رسد که احساسات ضد پوشیدن ماسک در فرانسه هم رو به افزایش است. بعضی از مردم محلی به رادیو فرانسه گزارش داده اند که بعضی از معترضان برای مقابله با این قوانین اجباری مغازه ها و فروشگاه هایی را که از مردم می خواهند ماسک بزنند، بایکوت نموده اند.

یکی از مردم محلی به فرانس اینفو گفت: بعضی از مردم مغازه ها و فروشگاه هایی را به طور کامل بایکوت نموده اند یا وارد مغازه هایی که به آن ها می گویند ماسک بزنید، نمی شوند.

یکی از ساکنان محله لامانس در شمال غربی فرانسه به فرانس اینفو گفت: آن ها این کار را می نمایند تا وحشت میان مردم ایجاد نمایند و همه مردم را وادار نمایند تا واکسن بزنند.

بر اساس آخرین آمار های دانشگاه جانز هاپکینز، از زمانی که برای بار اول در ووهان چین وجود ویروس کرونا تأیید شد، تا به امروز بیش از 21,6 میلیون نفر از مردم در سراسر دنیا به کووید-19 مبتلا شده اند که 5.4 میلیون نفر آن ها در آمریکا هستند. بیش از 13.6 میلیون نفر از این میان جان سالم از بیماری به در برده اند، اما مرگ دست کم 775 هزار نفر در سراسر دنیا بر اثر این ویروس کشنده تأیید شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1187

به "گسترش جنبش ضد ماسک در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش جنبش ضد ماسک در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید