افزایش 2379 واحدی شاخص بورس

به گزارش تنها پیامک، شاخص بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز یکشنبه در یک فرایند نوسانی با افزایش 2379 واحد همراه شد.

افزایش 2379 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند کاملاً نوسانی نهاده شد که در ابتدای معاملات ریزش داشت و از میانه ساعات معاملات فرایند رو به رشد به خود گرفت، در نهایت با افزایش 2379 واحد به رقم یک میلیون و 335 هزار و 312 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 368 واحد به رقم 338 هزار و 728 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 335 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 5.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 327 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 789 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.18 درصد رشد کرد، اما این دو شاخص با معیار هم وزن 0.11 درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور 0.17 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 0.37 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم فقط 0.6 درصد افت کرد.

امروز نماد های گل گهر، پالایش تهران، چادرملو، فولاد مبارکه، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نماد شستا بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با 28 واحد عقب نشینی به رقم 18 هزار و 152 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 12 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس هم به 313 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3.1 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 176 هزار فقره معامله و به ارزش 2 هزار و 693 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

با این حساب ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به 6.4 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نماد های پتروشیمی زاگرس، نیروی برق دماوند، بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد های پلیمر آریاساسول، صبا تأمین، بهمن دیزل، پتروشیمی تخت جمشید و سامانه نرم افزار نگین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

با توجه به مصوبه لایحه بودجه از سال آینده شرکت های بورسی یا فرابورسی ملزم می شوند سود تصویب شده در مجامع خود را به وسیله سجام و به صورت متمرکز به حساب سهامداران خود واریز نمایند که این قدم مناسبی برای رعایت حقوق سهامداران حقیقی به شمار می رود.

بعلاوه با توسعه بازار سرمایه و حضور حدود 58 میلیون ایرانی در بازار سرمایه در حال حاضر اتفاقی که افتاده عملیات افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم برای شرکت ها هزینه بر شده و گاهی منابع دریافتی از محل فروش حق تقدم به مقدار هزینه های آن نمی صرفد.

در عین حال دولت باید از کلیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه به خاطر شفافیت و افزایش حاکمیت شرکتی و شفاف شدن عایدی شرکت ها برای پرداخت اقتصادیات واقعی حمایت کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2487

به "افزایش 2379 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 2379 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید