ترک و زخم گوشه دهان را چگونه درمان کنیم؟

به گزارش تنها پیامک، با وجود اینکه ساده به نظر می آید اما یکی از کلافه کننده ترین مشکلاتی است که می تواند برای کسی اتفاق بیافتد! با ما همراه باشید تا با روش هایی خانگی به سادگی آن را درمان کنید.

ترک و زخم گوشه دهان را چگونه درمان کنیم؟

ترک گوشه دهان یکی از مسائل معمولی است که هر ساله برای میلیون ها انسان در سرتاسر دنیا پیش می آید. در این حالت گوشه دهان قرمز می شود، باد می کند و گاهی هم خون می آید. این مشکل ممکن است تنها در یک گوشه دهان یا در هر دو گوشه آن اتفاق بیافتد. از علائم اصلی آن می توان به التهاب و درد در گوشه دهان اشاره کرد. دیگر نشانه های این حالت خونریزی، تاول، خشن شدن پوست لب در این نقطه، خارش، درد، قرمزی، پوسته پوسته شدن و باد کردن هستند.

مشخص است که در این حالت فرد احساس خوبی ندارد و در خوردن غذا دچار مشکل می شود.

زخم و ترک گوشه دهان هنگامی بروز می کند که بزاق دهان در گوشه دهان جمع شود و به دام افتد. در این حالت نوعی قارچ در این مکان رشد و تکثیر می کند و باعث عفونی شدن این نقطه می شود. باکتری ها و ویروس های خاصی هم می توانند موجب بروز این مشکل شوند. پس اگر گوشه دهان تان در بیشتر اوقات مرطوب است احتمالش زیاد است که به این مشکل دچار شوید.

در عین حال مسائل خاصی مانند دیابت، کم خونی و اختلالاتی در سیستم ایمنی بدن هم می توانند ریسک بروز ترک گوشه دهان را افزایش دهند.

اگر از این مشکل رنج می برید درمان های خانگی عالی وجود دارند که می توانند شما را از شر آن خلاص کنند!

1- روغن کرچک

روغن کرچک حاوی ترکیبات ضد التهابی است و باعث کم شدن درد و التهاب ترک گوشه دهان می شود. این روغن دارای ترکیبات ضد باکتری هم هست که با باکتری هایی که باعث ایجاد این مشکل می شوند مبارزه می کند. این روغن برای مبارزه با بیماری های قارچی هم کاربرد دارد.

روغن کرچک همچنین از خشک شدن پوست اطراف دهان جلوگیری می کند.

 • چند بار در طول روز گوشه دهان تان را به روغن کرچک آغشته کنید.
 • و یا، یک دوم قاشق چایخوری روغن کرچک را با 2 قطره روغن درخت چای مخلوط کنید. با استفاده از یک تکه پنبه این ترکیب را به گوشه دهان تان بزنید. اجازه دهید 30 دقیقه بماند سپس آن را با آب سرد بشویید. از این درمان 2 بار در روز استفاده کنید.

2- آلوئه ورا

یکی دیگر از درمان کننده های سریع و کارآمد این مشکل آلوئه ورا است. این گیاه حاوی ترکیبات ضد التهابی، ضد عفونی کننده و ضد قارچی است و سریعا زخم گوشه دهان را بهبود می بخشد. آلوئه ورا از خشک شدن پوست لب تان هم جلوگیری می کند.

 • اندازهی از ژل یک برگ آلوئه ورا را خارج کنید. ژل را برای 30 دقیقه در یخچال قرار دهید.
 • ژل سرد شده را به آرامی به گوشه لب تان بمالید. اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بر روی لب تان بماند سپس آن را با آب سرد بشویید.
 • از این درمان 2 تا 3 بار در روز استفاده کنید تا زمانی که ترک گوشه دهان تان به کل از بین برود و درمان شود.

3- ماست

ماست حاوی باکتری هایی مفید است که جمعیت باکتری های بدن را تنظیم می کند. به علاوه، ماست باعث می شود پوست مرطوب بماند.

 • قبل از اینکه به رختخواب بروید اندازهی ماست طبیعی را به گوشه دهان تان بزنید. اجازه دهید تمام شب بر روی دهان تان بماند و سپس صبح روز بعد آن را با آب ولرم بشویید. از این درمان هر روز استفاده کنید. 7 تا 10 روز این کار را انجام دهید تا ترک گوشه دهان تان بهبود یابد.
 • همچنین ماست را در رژیم غذایی تان بگنجانید.

4- روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی ترکیبات ضد باکتری است که از رشد مواد بیماری زا و پاتوژن ها در بدن جلوگیری می کند. این روغن مفید باعث مرطوب شدن پوست می شود و از التهاب و درد زخم گوشه دهان هم جلوگیری می کند.

 • اندازهی روغن نارگیل خالص و طبیعی بر روی زخم گوشه دهان تان بمالید. روزی 3 تا 4 بار از این درمان استفاده کنید.
 • به جای درمان بالا، اندازه مساوی روغن نارگیل طبیعی را با آب لیمو ترش مخلوط کنید. آن را بر روی زخم گوشه دهان تان بزنید و اجازه دهید 15 دقیقه در این محل بماند. سپس آن را با آب ولرم بشویید. از این درمان 2 بار در روز استفاده کنید.

از هر کدام از درمان های بالا 7 تا 10 روز استفاده کنید تا بهبودی حاصل شود.

5- لیسترین

این محلول حاوی ترکیبات ضد باکتری و ضد قارچی قوی است و در ظرف یک هفته ترک گوشه دهان را از بین می برد.

 • یک تکه پنبه را به محلول دهان شویه لیسترین آغشته کنید و آن را به ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • اجازه دهید برای 15 تا 20 دقیقه در این محل بماند سپس آن را بشویید.
 • روزانه 2 تا 3 بار از این درمان استفاده کنید. برای مدت 1 هفته آن را ادامه دهید.

6- پرپولیس زنبور عسل

پرپولیس صمغ چسبناکی است که زنبورهای عسل از درختان و سبزیجات اطراف شان جمع می کنند. این ماده هم درمان عالی دیگری برای این مشکل است.

پرپولیس حاوی ترکیبات ضد باکتریایی و ضد قارچی است که حاوی مواد مغذی مانند آمینو اسید، ویتامین، عناصر کم مصرف، آنزیم ها، اسیدهای چرب و مواد معدنی است که با عفونت های پوستی مبارزه می کنند و ترک گوشه لب را بهبود می بخشند.

 • برای مصرف خارجی، پودر، پماد یا اسپری پرپولیس را تهیه کنید. این محصولات به راحتی در سوپر مارکت های پیدا می شوند. برای مصرف بر طبق دستورالعمل روی بسته عمل کنید.
 • برای مصرف داخلی، می توانید کپسول ها یا قرص های پرپولیس را تهیه کنید. دوز معمول مصرفی آنها 500 میلی گرم هر روز یا یک روز در میان همراه با غذا است. همیشه قبل از مصرف هر دارویی با پزشک تان مشورت کنید.

7- روغن درخت چای

روغن درخت چای هم حاوی ترکیبات ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی است و در برطرف کردن انواع زیاد از مسائل پوستی، از جمله ترک گوشه دهان، کاربرد دارد. این روغن شما را از شر التهاب و درد این زخم ها هم خلاص می کند.

 • 1 قسمت روغن درخت چای را با 3 قسمت آب رقیق کنید. یک تکه پنبه را به این محلول آغشته کنید و آن را بر روی ترک گوشه دهان تان بمالید. از این درمان 3 بار در روز و برای بیشتر از 1 هفته استفاده کنید.
 • یک روش دیگر آن است که 2 قطره روغن درخت چای را با 2 تا 3 قاشق غذاخوری وازلین مخلوط کنید. آن را بر روی ناحیه آسیب دیده بالید و برای 30 دقیقه یا بیشتر نگه دارید. سپس آن را بشویید. از این درمان چند بار در روز و به مدت 1 هفته یا تا زمانی که ترک دهان تان خوب شود، استفاده کنید.

اگر نتوانستید روغن درخت چای پیدا کنید می توانید از روغن نیم یا پونه کوهی هم به همین روش استفاده کنید.

8- عسل

عسل خاصیت مرطوب کنندگی پوست و بهبود بخش دارد و هم چنین حاوی ترکیبات ضد باکتری است. این ماده معجزه آسا دردتان را هم کاهش می دهد.

 • اندازهی عسل طبیعی بر روی زخم تان بمالید. از این درمان چند بار در روز و به مدت 1 هفته استفاده کنید.
 • به جای درمان بالا می توانید، یک چهارم قاشق چایخوری موم زنبور عسل را ذوب کنید. آن را با یک چهارم قاشق چایخوری روغن زیتون و یک دوم قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید. این مخلوط را درون ظرفی که درش کاملا کیف شود و هوا به آن نفوذ نکند بریزید. هر بار اندازه کمی از آن ار بر روی زخم گوشه لب تان بزنید. اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بر روی لب تان بماند سپس آن را با آب سرد بشویید. از این درمان 1 یا 2 بار در روز استفاده کنید.

9- سیر

سیر هم با باکتری ها، قارچ ها و ویروس هایی که باعث مسائل پوستی و التهاب می شوند، مبارزه می کند.

 • یک حبه سیر تازه را ریز خرد کنید. یک قاشق چایخوری عسل طبیعی به آن اضافه کنید. می توانید یک دوم قاشق غذاخوری روغن نارگیل هم به این ترکیب اضافه کنید. این ترکیب را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید. اجازه دهید برای 10 تا 15 دقیقه در این محل بماند سپس آن را با آب ولرم بشویید. از این درمان 3 تا 5 بار در روز استفاده کنید. در ابتدا اندازهی احساس سوزش خواهید داشت.
 • همچنین، روزانه چند حبه سیر خام بخورید تا سیستم ایمنی بدن تان تقویت شود و با عفونت ها مبارزه کند.

10- با کمبود مواد مغذی مبارزه کنید

یکی از دلایل اصلی ترک گوشه دهان کمبود ویتامین B است، بخصوص ویتامین های B2 و B12. کمبود روی و آهن هم می تواند موجب بروز این مشکل شود. از این روی شاید خوردن مواد مغذی کلید رهایی از این مشکل باشد. مواد مغذی ضروری را در رژیم غذایی روزانه تان بگنجانید. همچنین مطمئن شوید اندازه کافی ویتامین B، روی و آهن می خورید.

 • میوه ها و سبزیجاتی که منبع خوبی از ویتامین B هستند شامل: اسفناج، گوجه، هویج، سبزیجات برگ سبز و غلات کامل. همچنین روزانه یک لیوان شیر گرم بنوشید.
 • منابع خوب زینک شامل تخم مرغ، صدف، خرچنگ، لابستر، لوبیای پخته شده، نخود فرنگی، حبوبات و غلات کامل است.
 • برای تامین آهن مورد نیاز بدن تان غذاهایی مانند گوشت گاو، جگر، صدف، لوبیا، غلات غنی شده، آب انار، چغندر و سبزیجات برگ سبز بخورید.
منبع: فوت و فن / top10homeremedies.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3058

به "ترک و زخم گوشه دهان را چگونه درمان کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترک و زخم گوشه دهان را چگونه درمان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید