خبرنگاران ظرفیت سردخانه ای آذربایجان شرقی یک میلیون تن افزایش می یابد

به گزارش تنها پیامک، تبریز- خبرنگاران- مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه مجوز ساخت 200 سردخانه جدید در استان صادر شده است، گفت: با بهره برداری از این سردخانه ها، یک میلیون تن توان سردخانه ای استان افزایش می یابد.

خبرنگاران ظرفیت سردخانه ای آذربایجان شرقی یک میلیون تن افزایش می یابد

ایاز برنو روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سردخانه ها نخستین حلقه زنجیره صنایع تبدیلی محسوب می شوند، گفت: هم اکنون در استان 120 سردخانه نگهداری میوه وجود دارد که ظرفیت شان بیش از 400 هزار تن است .

وی با بیان اینکه تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله زیاد داریم، اضافه کرد: آذربایجان شرقی از قطب های مهم سردخانه ای در کشور بوده و بعد از استانهای آذربایجان غربی و تهران، رتبه سوم کشور را از نظر تعداد و ظرفیت سردخانه های کشور داراست.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه به منظور حمایت از فراورینمایندگان و جلوگیری از ورود واسطه ها و دلالان، باید بخشی از محصولات فراوریی استان همچون سیب به صورت مطلوب در سردخانه ها ذخیره و نگهداری گردد، ادامه داد: در تحقق آن، باید کوشش کنیم واحدهای سردخانه ای که مجوز آنها صادر شده است عملیاتی شوند تا علاوه برایجاد اشتغال، شاهد افزایش درآمد فراورینمایندگان و ارتقای سطح اقتصاد کشاورزی منطقه باشیم.

وی با بیان اینکه محصولات کشاورزی دو ویژگی اصلی فصلی و فسادپذیر را دارا هستند، گفت: بنابراین نگهداری این محصولات نقش مهمی در کاهش ضایعات و افزایش بهره وری دارد.

برنو با بیان اینکه سرانه سردخانه در استان آذربایجان شرقی به ازای هر نفر در کشور از 25 کیلوگرم 10 سال قبل به بالای 100 کیلوگرم در حال حاضر رسیده است، اضافه کرد: سرانه سردخانه در استان آذربایجان شرقی از سرانه کشوری آن (70 کیلوگرم) و از خیلی کشورهای دیگر همچون کشورهای توسعه یافته(80 کیلو) بالاتر است.

وی با بیان اینکه سردخانه ها نقش مهمی در تنظیم بازار مصرف داخلی، توسعه صادرات، کم کردن نقش واسطه ها، افزایش درآمد کشاورزان و کاهش ضایعات ایفا می نمایند، ادامه داد: به طور کلی با ایجاد واحدهای سردخانه ای در استان ضمن کاهش ضایعات محصولات و مالی کردن فراوری می توان این اقلام را به موقع به بازار مصرف عرضه و از افزایش بی رویه قیمت ها نیز جلوگیری کرد.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه شهرستان مراغه با 43 سردخانه فعال به ظرفیت 130 هزارتن بیشترین سردخانه های استان آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده است، گفت: شهرستانهای میانه ، اهر و تبریز نیز به ترتیب در رده های بعدی قرار دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1305

به "خبرنگاران ظرفیت سردخانه ای آذربایجان شرقی یک میلیون تن افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ظرفیت سردخانه ای آذربایجان شرقی یک میلیون تن افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید