روستای گرسماسر؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

به گزارش تنها پیامک، روستای گرسماسر با مجموعه ای بی نظیر از طبیعت زیبا و دیدنی، جاذبه های گردشگری متنوع و آب وهوای خنک و دلپذیر یکی از برترین مقاصد طبیعت گردی و از مهمترین جاهای دیدنی رامسر به شمار می آید. با خبرنگاران همراه باشید.

روستای گرسماسر؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

گرسماسر یکی از زیباترین نقاط رامسر و در واقع یکی از شاهکارهای خلقت است. هوای آن در فصل تابستان بسیار خنک و گاهی سرد است. دشت های بسیار زیبا، کوه های بسیار بلند و چشمه های بسیار خنک، این ییلاق را از سایرین متمایز می نماید. دزکول نیز در این ییلاق قرار گرفته است که بسیار زیبا و بلند است. از روی این کوه تمام نقاط رامسر و تنکابن قابل مشاهده اند. گردشگاه های این ییلاق، رستم سر، تله بن، راه کنار، مسجد آبجی, دزکول, فولاد چشمه و... هستند که هر یک زیبایی خاصی دارند. برای رفتن به این ییلاق از جاده تنکابن به رامسر وارد جاده هریس شوید و به طرف کوه های سر به فلک کشیده، حدود یک ونیم تا دو ساعت حرکت کنید.

مقالات مرتبط:

روستای گرسماسر از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر، با مختصات جغرافیایی 50 درجه و 35 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 49 دقیقه عرض شمالی، در 40 کیلومتری جنوب غربی رامسر قرار گرفته است. این روستا، از شمال و جنوب به رشته کوه البرز، از شرق به روستای بزشی محله و از غرب به روستای رستم سر محدود می گردد. روستای گرسماسر از سطح دریا 2 هزار متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان هایی نسبتاً سرد و تابستان های معتدل دارد. میانگین بارندگی سالانه آن 983 میلی متر گزارش شده است.

نام روستای گرسماسر، از قلعه گرزمان سر اخذ شده است که به معنی مکانی در بالای بهشت است و قلعه ای هم به همین نام در این روستا وجود دارد و بقایای این قلعه در اطراف روستا باقی است. گرزمان سر به معنی مکانی در بالای بهشت است که از موقعیت طبیعی محل استقرار این قلعه برداشت شده و گرزمان سر به مرور زمان، به گرسماسر تغییر یافته است. به احتمال زیاد، این قلعه از آثار تاریخی دوره حسن صباح است. این روستا قدمتی هزارساله دارد و رابینو نیز، در سفرنامه خود، از این قلعه باستانی و روستای گرسماسر یاد نموده است.

در سال 1385 جمعیت روستای گرسماسر 2 هزار نفر گزارش شده است. عایدی بیشتر مردم روستای گرسماسر، از فعالیت های زراعی، باغ داری، دام داری و صنایع دستی تأمین می گردد. محصولات عمده زراعی آن شامل گندم، جو، سیب زمینی و سبزیجات است. گردو، سیب و فندق از محصولات باغی آن است. گیاه دارویی گل گاوزبان در مراتع اطراف روستا به وفور یافت می گردد و از منابع عایدی مردم روستاست. به علت وجود مراتع غنی، دام داری در روستای گرسماسر رونق دارد و عمده دام آن، گوسفند است. پرورش زنبور عسل و طیور خانگی در این روستا رواج دارد. زنان روستا، در کنار فعالیت های کشاورزی به فراوری انواع صنایع دستی مانند چادر شب، نمد، جاجیم، سبدهای چوبی، چوخا، شولا، کوشیر، سفره، زنبیل، ظروف چوبی مثل لاک و کوزه گری می پردازند.

روستای کوهپایه ای گرسماسر، با بافت مسکونی پراکنده در شیبی ملایم استقرار یافته است. کوچه های پیچ در پیچ روستا و خانه های قدیمی آن با سقف های شیروانی و دیوارهای گل اندود، جلوهٔ زیبایی از معماری سنتی و ساده روستا را به نمایش می گذارند. خانه های قدیمی و سنتی، تحت تأثیر نوع معیشت و فعالیت خانوارهای کشاورز، دام دار ساخته شده اند، ولی خانه های تازه، بیشتر به صورت ویلایی است که صاحبان آن ها معمولاً در تعطیلات تابستان و ایام فراغت به روستا مسافرت و در آن اقامت می نمایند. مصالح به کاررفته در بناهای قدیمی غالباً گل، سنگ، خشت و چوب است، ولی در خانه های تازه از آجر، سیمان، سنگ تزئینی، گچ و آهن استفاده شده است.

کوچه های پیچ در پیچ با شیب ملایم، خانه های قدیمی با سقف شیروانی و دیوارهای گل اندود، معماری سنتی و سادگی زندگی روستایی را به نمایش می گذارد. ارتفاع بلند روستا و اشرافش به زمین های اطراف، جنگل های هیرکانی با گونه های متنوع شاه بلوط، شمشاد، اقاقیا و راش از زیبایی های خاص این روستای ییلاقی است. راستا مناسب گرسماسر برای صعود به کوه سماموس، مورد توجه کوهنوردان است.

بقایای دیوار قلعه گرزمان سر از سنگ و ملاط، روی قله مخروطی سنگی ساخته شده و قدمت آن به دوره حسن صباح می رسد. این قلعه، بر تمام منطقه پیرامونی تسلط دارد. قلعه گرسماسر با قدمتی بیش از 10 قرن در مجاورت این روستای باصفا قرار گرفته است. بقعه امامزاده رستم بر دامنه کوهی قرارگرفته و بر چشم اندازهای زیبایی دید دارد. بقعه و مسجد آبجی در شمال روستا. از دیگر مکان های مذهبی روستاست. صنایع دستی روستای گرسماسر شامل انواع چادرشب، نمد، شولا، چوخا، کوشیر، سفره، جاجیم، نمد، زنبیل، کوزه، سبدهای چوبی و بعضی ظروف چوبی مانند لاک است که می توانید از کارگاه های خانگی زنان روستا خریداری کنید.

انواع غذاهای محلی خوش طعم و لذیذ به وسیله زنان روستایی طبخ می گردد. نزدیکی روستا به استان گیلان موجب تأثیرپذیری از فرهنگ غذایی گیلانی شده است. ترشی تره، شیرین تره، سیرواویج، پلاسرتره، بورانی، کماج، میرزاقاسمی، هلو آبی، بادمجان قلیه، قطاب مخصوص و ماهی ملاقه (تنوری) از جمله غذاهای محلی روستای گرسماسر هستند.

کوه سماموس

معروف ترین ارتفاعات روستای گرسماسر، کوه سماموس است که روستای گرسماسر در دامنه شرقی آن و روستای جواهرده در ضلع شمالی غربی آن واقع شده اند. روستای گرسماسر، یکی از مناسب ترین راستاهای صعود به این قله زیباست و به همین علت، کوهنوردان بسیاری برای صعود به این کوه، به روستای گرسماسر مراجعه می نمایند. کوه های زین پشت و لپاسر از دیگر ارتفاعات زیبای این منطقه به شمار می فرایند. از دیگر جلوه های طبیعی روستای گرسماسر، می توان به چشمه های امیرخانی (با آب معدنی سرد)، راد کنار، رستم سر، پولاد، چهار پیچ و گرسماسر و نیز به تفرجگاه زیبای لپاسر اشاره نمود.

در راستا عبور از شهر کتالم؛ جاده آسفالت، جنگلی و زیبا وجود دارد که امتداد آن ما را به بهشتی راهنمایی می نماید که شاید به جرئت بتوان گفت که زیباترین و باشکوه ترین ییلاق واقع در رامسر است و نام آن گرسماسر است که قدمتی تاریخی دارد. گرسماسر در راستا عبور کوهنوردانی است که جهت استفاده از منظره ها طبیعی و زیبای لپاسر به قله 3 هزار و 600 متری و پربرف سماموس راهی می شوند، قرار داشته و گذرگاهی هموار و مطمئن جهت صعود به آن جا است. قلعه تاریخی گرسماسر با قدمتی بیش از ده قرن در مجاورت این روستای باصفا قرار داشته و دلالت بر کهن سال بودن منطقه سخت سر می نماید.

راستا دسترسی به روستای گرسماسر

دسترسی به این روستا از رامسر , به وسیله جاده ای مناسب امکان پذیر است. از میدان اصلی رامسر، میدان سیمرغ یا شهید خلعتبری که به سمت هریس حرکت کنید، بعد از هفت کیلومتر به دو راهی می رسید که با نصب تابلویی راستا رسیدن به گرسماسر را تعیین نموده است. از آنجا تا گرسماسر 55 کیلومتر راه است و راستا از جنگل زیبا و بکر دال خانی می گذرد.

برترین فصل برای بازدید از روستای گرسماسر

روستای گرسماسر منظره ها و جلوه های طبیعی بسیار زیبا به خصوص در فصول بهار، تابستان و پاییز دارد و هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می نماید. ارتفاعات زیبای اطراف روستا، پوشش جنگلی انبوه و مزارع و چشم اندازهای روستا، زیبایی حیرت انگیزی دارند. جنگل های هیرکانی با گونه های متنوع شاه بلوط، انواع شمشاد، ملچ، اقاقیا و راش انسان را مجذوب و مسحور می سازد. با توجه به خنکای هوای این منطقه، فصل تابستان برترین فصل برای بازدید از این منطقه بی نظیر کشورمان است.

منبع: کجارو / سیتی پدیا / ramsaronline.com / سیری در ایران
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1957

به "روستای گرسماسر؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای گرسماسر؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید