معرفی تعدادی از برترین غذاهای شب عید در شهرهای ایران

به گزارش تنها پیامک، روزهای نوروز، روزهایی هستند که خانواده ها غم و رنج های یک سال را کنار میگذارند و چه تلخ و چه شیرین، سالی نو را آغاز می نمایند و سعی دارند تا در اوج غم و ناراحتی، کام خود را با خوشمزه های نوروزی شیرین نمایند. بچه ها از درس و مدرسه رهایی یافته و خبری از کار و دانشگاه هم نیست. 13 روز خانواده ها کنار هم می نشینند، خاطره های گذشته زنده می شوند و بهار را شاد تجربه می نمایند. یکی از برترین بخش های عید، خوردن غذاهای خوشمزه و وسوسه انگیز خصوصا در شب عید است. با ما در مقاله عید چی بخوریم همراه شوید تا شما را با غذاهای شب عید در شهرهای ایران آشنا کنیم و پاسخی مناسب را به پرسش برای عید چی درست کنیم بدهیم.

معرفی تعدادی از برترین غذاهای شب عید در شهرهای ایران

رشته پلو

این غذا از اصیل ترین غذاهای ایرانی در بین مردم تهران، اراک، کرمانشاه و آذربایجان است. عده ای معتقدند با خوردن رشته پلو در شب عید، تا خاتمه سال رشته کارها را می توانند در دست داشته باشند. برای پخت این غذا، ابتدا باید مرغ را بپزیم. پس، 1 قاشق غذاخوری از کل پیاز داغ، نمک، فلفل، زرچوبه، روغن و مرغ را داخل قابلمه ریخته و مرغ را کمی با مواد تفت می دهیم. حالا، حدود 1 لیوان آب را به مرغ اضافه می کنیم تا مرغ خوب بپزد و مزه بگیرد. مرغ پخته را از قابلمه بیرون می آوریم، تکه تکه اش می کنیم و همراه با نصف کل میزان کره و میزان لازم زعفران دم کرده دوباره داخل قابلمه قرار و تفت می دهیم تا آب مرغ را به خود جذب کند و مزه کره و زعفران بگیرد.

در نهایت براساس مقاله برای عید چی درست کنیم، پودر دارچین را هم به مرغ افزوده و مخلوط می کنیم و وقتی هنوز مرغ کمی آب دارد، زیر گاز را خاموش کرده و در قابلمه را می بنیدم تا خشک نگردد. بعد از آن، برنج خیس کرده را درون آب جوش می ریزیم و در خاتمه پخت، رشته ای که در فر گذاشتیم و برشته شده را بدان اضافه و آبکش می کنیم. سپس، مرغ، کشمش و خرما را لابه لای برنج قرار داده و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا این مورد از غذاهای شب عید در شهرهای ایران آماده گردد.

کوفته محلی

در استان چهارمحال و بختیاری، نوعی کوفته محلی را به عنوان غذای مخصوص شب عید تهیه می نمایند. گوشت گوساله، برنج، سبزیجات معطر، آلوهای محلی از مواد اصلی غذا هستند. در روز عید کوفته پزان اجرا می گردد که به این صورت است که شب قبل از عید، گوشت را در هاون می کوبند. براساس مقاله برای عید چی درست کنیم باید بدانید که وقتی که له شد، برنج گرده را خیسانده و به همراه سبزی، نمک و ادویه به آن افزوده و می کوبند. سپس، آن را از هاون خارج کرده و حسابی مالش می دهند تا مخلوط گردد. سپس، هنگامیکه آب در قابلمه جوش آمد، کشمش و آلوچه را به کوفته افزوده و کوفته را در آب جوش انداخته و می گذارند تا بپزد.

کلم پلوی شیرازی

یکی از غذاهای شب عید در شهرهای ایران، کلم پلو هست که به صورت سنتی تهیه شده و این روزها هم هنوز در بین جوانان هوادار دارد. براساس مقاله عید چی بخوریم باید بدانید که برنج را با میزانی نمک چند ساعت قبل خیس می کنیم، کلم ها را پوست کنده و به صورت خلال خرد و با نمک و فلفل و زردچوبه سرخ کرده و در حین سرخ شدن، دو قاشق آب لیمو را به آن اضافه خواهیم کرد. سبزی را پس از اینکه تمیز کردیم، شسته و خوب خرد می کنیم. برنج را با نصف قاشق مربا خوری زردچوبه می جوشانیم و آبکش می کنیم. سبزی و کلم سرخ شده را در صافی با برنج مخلوط کرده و در قابلمه می ریزیم و دم می کنیم. سپس، گوشت را به همراه پیاز رنده شده، گرد و سرخ کرده و بدان اضافه می کنیم.

سبزی پلو با ماهی

مردم شهر و روستاهای مازندران به عنوان غذای مخصوص شب عید ماهی شکم پر تهیه کرده و به همراه سبزی پلوی مخصوصی که یک ته چین خوشرنگ هم دارد، از خود پذیرایی می نمایند. براساس مقاله عید چی بخوریم باید بدانید که روش پخت به این گونه است که بعد از تمیز کردن ماهی، تیغ و استخوان وسط ماهی را خارج می کنیم. بعد ماهی را مزه دار کرده که برای این کار از پیاز حلقه شده، نمک، فلفل، زعفران دم کرده و زیره استفاده می کنیم.

بعد در ظرف قرار می دهیم و رویش را با سلفون می پوشانیم و در یخچال قرار می دهیم. سپس، از یخچال بیرون می آوریم و به ماهی آبلیمو می زنیم. با دست کاملا داخل شکم ماهی و روی ماهی را آغشته به آبلیمو کرده و دوباره به مدت 2 ساعت می گذاریم بماند تا خوب مزه دار گردد. سبزی پلوی خوش طعم را آماده کرده و به همراه ماهی که درون مخلوطی از آلو، پیاز و سبزیجات پخته شده، میل می کنیم.

خورش قیمه

مردم شهرهای خراسان شب عید سبزی پلو با ماهی و روز اول سال نو خورش قیمه به همراه رشته پلو می خورند. خراسانی ها معتقدند که خوردن آش رشته و رشته پلو در روزهای عید نوروز باعث در دست داشتن رشته امور می گردد. روش پخت آن بدین صورت است که پیازها را با روغن سرخ کنید. وقتی پیازها طلایی شدند، گوشت ها را خرد کرده و به آن افزوده و سرخ کنید. براساس مقاله عید چی بخوریم باید بدانید که سپس، تمام ادویه جات را غیر از هل و محلول زعفران و گلاب، افزوده و با مواد سرخ نمایید.

حالا رب را نیز به مواد اضافه کنید. لپه پخته شده را بریزید و سپس آب را اضافه کنید و روی شعله ملایم بگذارید تا دو سه ساعت قیمه بپزد و جا بیفتد. در آخر، مغز لیمو عمانی را به خورش اضافه کنید. قبل از سرو کردن قیمه، در صورت تمایل گلاب و میزانی نمک را به خورش افزوده و آن را با خلال سیب زمینی تزئین کنید.

خورش سبزی

قرمه سبزی که با پلو خورده می گردد، در بیشتر شهرها غذای مخصوص شب عید بحساب می آید بخصوص در منطقه ها کوهستانی ایران. برخی ها اعتقاد دارند که با خوردن این غذا، سال سبز و خرمی خواهند داشت. طرز تهیه آن بدین گونه است که لوبیاها را بشویید و بگذارید بپزند. گوشت گوسفندی را هم پاک و به میزان خورشی خرد کنید. پیازها را خرد کنید و کنار بگذارید. سبزی قورمه را هم پاک کرده و بعد از شستن، خرد و در روغن سرخ کنید.

دیگی آماده کرده و گوشت را همراه با میزانی روغن در آن بریزید و تفت دهید. به گوشت در حال سرخ شدن پیاز هم اضافه کنید. سبزی سرخ شده و لوبیای پخته را هم بیفزایید. حالا میزانی آب بریزید و در دیگ را بگذارید و صبر کنید تا گوشت بپزد و خورش جا بیفتد. نیم ساعت قبل از خاتمه پخت، نمک به همراه با لیمو عمانی را اضافه کنید. براساس مقاله برای عید چی درست کنیم باید بدانید که برای اینکه خورش خوشمزه تر گردد، لوبیاها را بجای پختن بعد از شستن و خشک کردن، 5 تا 6 دقیقه در تابه ای بدون روغن که از قبل گرم کرده اید، تفت دهید. سبزی خورش قورمه را خیلی سرخ نکنید، زیرا تلخ می گردد. اگر علاوه بر لیمو عمانی درسته از پودر لیمو عمانی هم اضافه کنید، خورش خوش طعم تر می گردد.

دلمه شب عید در آذربایجان

برخی افراد معتقدند که با خوردن دلمه در شب سال نو می گردد و به همه آرزوها می رسند. شیوه پخت آن بدین گونه است که چوب ته برگ موها را می گیریم و برگ ها را می شوییم. در قابلمه آب را جوش می آوریم و برگ ها را در آن می ریزیم. همین که یکی دو جوش زد و برگ نرم شد، در صافی ریخته و روی آن آب سرد می ریزیم. برای تهیه مواد داخل دلمه، پیاز سرخ شده را با گوشت چرخ کرده مخلوط کرده و تفت می دهیم. سپس، برنج و لپه ای که نیم پز شده را اضافه می کنیم. نمک، فلفل، زردچوبه و در نهایت سبزی خرد شده را هم با بقیه مواد مخلوط می نماییم. میتوان به این مواد کمی آب لیمو هم افزود.

سپس، برگ ها را باز کرده، دو برگ را طوری کنار هم قرار می دهیم که شکاف برگ ها گرفته گردد. کمی از مواد دلمه وسط برگ می ریزیم و اطراف برگ را روی هم می گذاریم و محکم می پیچیم. در یک قابلمه 3-2 قاشق روغن می ریزیم و دو سه ردیف برگ ساده ته ظرف می چینیم. سپس، دلمه ها را نزدیک هم و بدون فاصله روی برگ ها می چینیم و 3-2 قاشق روغن آب کرده روی آنها می دهیم و یک لیوان آب داخل ظرف دلمه می ریزیم. بهتر است بشقابی کوچکتر از دهانه ظرف را وارونه روی دلمه قرار داده و در ظرف دلمه را بسته و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهیم تا دلمه ها بپزند.

در صورتیکه با این میزان آب، دلمه پخته نشد، میزانی آب اضافه می کنیم و در اواخر طبخ بقیه آبلیمو، نمک و شکر را مخلوط کرده و داخل دلمه می ریزیم. وقتی این مواد جذب دلمه شدند، آن را از روی آتش بر می داریم. براساس مقاله عید چی بخوریم باید توجه داشت در صورتیکه چاشنی را زود بزنیم، برگ دلمه سفت می گردد. بهتر است به مواد وسط دلمه کمی گوجه سبز هسته گرفته اضافه کنیم یا لای هر ردیف دلمه کمی گوجه سبز بریزیم.

کلام آخر

عزیزان و همراهان مقاله عید چی بخوریم، امید است با شناخت برترین غذاهای شب عید، نوروز را شیرین تر از هر سال شروع کنید و از قلم نیاندازید بهار رویش جوانه هاست.

بهارتان سبز و دل هایتان شاد

منبع: همگردی
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2735

به "معرفی تعدادی از برترین غذاهای شب عید در شهرهای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی تعدادی از برترین غذاهای شب عید در شهرهای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید