40 درصد از اعتبارات پژوهشی شرکت های دولتی برای پژوهش های کاربردی هزینه می گردد

به گزارش تنها پیامک، وزیر علوم گفت: علاوه بر بودجه ای که مجلس برای این صندوق در نظر گرفته است؛ 40 درصد از اعتبارات پژوهشی شرکت های دولتی نیز در این صندوق واریز خواهد شد تا برای پژوهش های کاربردی هزینه گردد.

40 درصد از اعتبارات پژوهشی شرکت های دولتی برای پژوهش های کاربردی هزینه می گردد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم با اشاره به اینکه تنها وظیفه وزارت علوم، آموزش، تحقیقات و فناوری نیست: گفت فرهنگ نقش مهمی در برنامه های وزارت علوم دارد. از جمله اینکه باید فرهنگ آموزش و پژوهش را در جامعه نهادینه کنیم و به همین دلیل می بایست در تدوین اساسنامه صندوق عتف، برای حمایت از موضوع آموزش و فرهنگ سازی علم در جامعه، جایگاه قانونی ایجاد کنیم.

وزیر علوم تأکید کرد: همان گونه که اخیراً وزارت علوم برای ایجاد اشتغال به وسیله اعضای هیئت علمی در شرکت های دانش بنیان و بعلاوه نمایه سازی نشریات علمی در سطح بین الملل، پایه های تشویقی در نظر گرفته؛ بهتر است اعطای پایه های تشویقی، به انجام فعالیت های مرتبط به ترویج علم در جامعه نیز تسری یابد.

زلفی گل با بیان اینکه حل مسائل کشور با انجام فعالیت های پژوهشی برای ما اهمیت دارد، اضافه کرد: آشنا ساختن عموم مردم جامعه با افق های تازه علمی و بیان ساده دستاوردها و پیشرفت های علمی در سطح مخاطبان عام نیز برای ما اهمیت دارد و به همین دلیل باید با ایجاد انگیزه های قوی از انجام این گونه فعالیت ها به وسیله اعضای هیئت علمی حمایت کنیم.

وزیر علوم با اشاره به اینکه آموزش نقش بسیار پر رنگی در برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارد، گفت: این آموزش منحصر به تربیت نیروی انسانی متخصص در دانشگاه ها ندارد. بلکه آموزش عمومی نیز به نوعی با فعالیت های وزارت علوم مرتبط است و به همین دلیل باید شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری برنامه هایی را برای ترویج و توسعه علم در جامعه و به خصوص آموزش های مهارت محور اختصاص دهد.

زلفی گل با اشاره به ابلاغ قانون تأسیس صندوق به وسیله رئیس جمهور گفت: با تأسیس این صندوق شورای عالی عتف، بازوی اجرایی قوی پیدا می نماید و با بودجه مناسبی که در لایحه بودجه سال آینده برای این صندوق پیش بینی شده، امیدوارم شورای عالی عتف نقش و جایگاه واقعی خود را در ساماندهی و راهنمایی برنامه های پژوهش و فناوری کشور ایفا کند.

وزیر علوم گفت: علاوه بر بودجه ای که مجلس برای این صندوق در نظر گرفته است؛ 40 درصد از اعتبارات پژوهشی شرکت های دولتی نیز در این صندوق واریز خواهد شد تا برای پژوهش های کاربردی هزینه گردد.

وی با اشاره به تأسیس معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم برای تقویت و افزایش ایجاد شرکت های دانش بنیان در کشور گفت: با هماهنگی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده است، حمایت از پژوهش های فناوری تا سطح آمادگی فناوری 6 و بعد از آن بر عهده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و قبل از آن بر عهده وزارت علوم خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد: در دوره تازه و به ویژه با برنامه های معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تعداد قابل توجهی از نخبگان و دانشمندان کشور بتوانند مورد حمایت قرار گیرند و ایده ها و اندیشه های خود را به فناوری یا محصول تبدیل نمایند.

زلفی گل از دبیرکل شورای عالی عتف درخواست کرد: آمار مقایسه ای در مورد مقدار آثار علمی ایران که در نمایه های معتبر بین المللی مانند اسکوپوس و آی. اس. آی منتشر شده و بودجه و اعتبارات صرف شده در ایران و سایر کشورها تهیه و در جلسه آینده این شورا ارائه گردد.

وزیر علوم، گفت: در مقایسه دستاوردهای حوزه علوم، تحقیقات و فناوری در کشور به نسبت بودجه و اعتباری که به آن تخصیص داده می گردد، بخش دانشگاهی کشور سرافراز است و دستاوردها غرورآفرین دارد. البته ضروری است برای رسیدن به مرجعیت علمی در جهان، بودجه های حوزه تحقیقات و فناوری کشور افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2391

به "40 درصد از اعتبارات پژوهشی شرکت های دولتی برای پژوهش های کاربردی هزینه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 درصد از اعتبارات پژوهشی شرکت های دولتی برای پژوهش های کاربردی هزینه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید