80 درصد صنعت چاپ به خارج وابسته است، حتی یک ریال هم برای پژوهش در این صنعت هزینه نشده است

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به وابستگی 80 درصدی صنعت چاپ به خارج گفت: 40 سال است که حتی یک ریال در حوزه پژوهش در صنعت چاپ هزینه نشده است.

80 درصد صنعت چاپ به خارج وابسته است، حتی یک ریال هم برای پژوهش در این صنعت هزینه نشده است

محمد بیطرفان در همایش تجلیل از پیشکسوتان صنعت چاپ خراسان رضوی که شامگاه سه شنبه، 22 آذر ماه، در مشهد برگزار شد، با بیان اینکه علم در کشور ما همواره در مظلومیت به سر می برد، اظهار کرد: یکی از حلقه های مفقوده صنعت چاپ پژوهش است. با اینکه این صنعت سومین صنعت تکنولوژیک دنیاست، کاملا از پژوهش در این حوزه غفلت کرده ایم و یکی از عوامل وابستگی به خارج نیز همین غفلت بوده است.

وی ادامه داد: اگر به جامعه علمی، نخبگان و دانشگاهیان اعتماد کنیم، قطعا تا قبل از سرانجام دولت سیزدهم شاهد شکوفایی علمی و پژوهشی در صنعت چاپ خواهیم بود.

بیطرفان شرح داد: هر چند زود است که از خودکفایی در صنعت چاپ صحبت کنیم اما می توانیم در این صنعت خوداتکایی داشته باشیم. بر این اساس باید میان صنعت و دانشگاه ارتباط ایجاد کنیم و از دولت سیزدهم انتظار داریم متفاوت از دوره های گذشته به بخش صنعت چاپ توجه کند.

وی گفت: صنعت چاپ در دوره ای تک محصولی، انسان محور و سنتی و تنها بخش فرهنگی آن پررنگ بود؛ یعنی بیشتر آنچه صنعت چاپ آن را ارائه می کرد، فرهنگی بود؛ لذا حوزه بسته بندی، پژوهشی، صنعتی و... چندان نقشی در آن نداشت. با وجود اینکه امروز نیز جنبه فرهنگی و خدمات چاپ از افتخارات این صنعت است اما اگر بخواهیم صرفا در خصوص جنبه های فرهنگی و محصولات فرهنگی صنعت چاپ برنامه ریزی کنیم، مثل این است که بخواهیم بار یک کشتی چند تنی را با پیک موتوری جابه جا کنیم.

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با تأکید بر اینکه چاپ یک صنعت راهبردی و استراتژیک است، بیان نمود: خلق ارزش اضافه کرده ای که از طریق صنعت چاپ ایجاد می شود، کم نظیر است. هر صادراتی که صورت می گیرد، با بسته بندی که از طریق صنعت چاپ اجرا شده، هویت دار می شود و این چاپ است که به صادرات کالا ارزش داده و موجب درآمدزایی چندبرابری آن می شود.

وی اضافه کرد: صنعت چاپ در حوزه هایی حیاتی مانند بهداشت و درمان، کشاورزی، صادرات غیرنفتی و... نیز بسیار تاثیرگذار است؛ لذا این صنعت رو به افول نیست بلکه یک حرفه پویاست و هر روز نیازهای بشر را یک به یک پاسخ می دهد.

بیطرفان با بیان اینکه نشر در صنعت چاپ یک حاشیه است، گفت: نقش صنعت چاپ در تولید ناخالص ملی حائز اهمیت است. اشتغال زایی از دیگر فواید این صنعت است و اگر بخواهیم تولید و اشتغال توسعه یابد، باید نگاه استراتژیک به صنعت چاپ داشته باشیم.

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران بیان نمود: دولتمردان باید صنعت چاپ را به عنوان یک صنعت استراتژیک به رسمیت بشناسند. یک دغدغه صنعت چاپ این است که کار کارشناسی در این حوزه انجام شود. محدودیت اطلاعات و آمار از دیگر مسائل ماست. 40 سال است در این حوزه اطلاعات آمار محدودی داشته ایم. راهبری با محدودیت اطلاعات امکان پذیر نیست و مطالبه صنعت چاپ نیز همین است چراکه مدیریت بدون اطلاعات و آمار معنا ندارد و به چنین مدیریتی نمی شود اعتماد کرد.

وی شرح داد: برنامه ریزی استراتژیک از دیگر ملزومات صنعت چاپ است. در تدوین برنامه هفتم توسعه یکی از اصولی ترین بخش های نادیده گرفته شده صنعت چاپ است0 مطالبه ما این است که بخشی از برنامه هفتم توسعه به توسعه صنعت چاپ اختصاص یابد.

بیطرفان اضافه کرد: بودجه دفتر امور چاپ در حد مالیات پرداختی یک چاپخانه بزرگ است؛ این در حالی است که این صنعت در سال ده ها و صدها میلیارد تومان مالیات می پردازد اما بودجه اختصاص یافته به این صنعت در حد یک واحد چاپ است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2802

به "80 درصد صنعت چاپ به خارج وابسته است، حتی یک ریال هم برای پژوهش در این صنعت هزینه نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد صنعت چاپ به خارج وابسته است، حتی یک ریال هم برای پژوهش در این صنعت هزینه نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید